Думка адвокатів стосовно організаційно-правових форм ЖБК - Армейский

Перейти к контенту

Главное меню:

Думка адвокатів стосовно організаційно-правових форм ЖБК

Новости > Новости законодательства > Аналитика
 
Деякі питання стосовно організаційно-правової форми ЖБК.
 
Прихильникам  теорії щодо права на неприбутковість в контексті пп. 133.1.1. п. 133.1. ст. 133 ПК України виключно ЖБК з організаційно-правовою формою «житлово-будівельний кооператив» слід звернути увагу на наступне.
Дійсно, підпункт 133.4.6. п. 133.4. ст. 133 ПК України (на який посилається пп. 133.1.1. п. 133.1. Ст. 133 ПК) відносить до неприбуткових організацій житлово-будівельні кооперативи, дачні (дачно-будівельні), садові та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи.
Перелік цей сформульований досить чітко.
Між тим, звернімося до тексту Класифікатора організаційно-правових форм господарювання, затвердженого наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 р N 97.
Як вбачається з таблиці «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» коди КОПФГ присвоєні наступним організаційно-правовими формами:
- Виробничий кооператив (код 300);
- Обслуговуючий кооператив (код 310);
- Житлово-будівельний кооператив (код 321);
- Гаражний кооператив (код 322);
- Споживчий кооператив (код 330);
- Сільськогосподарський виробничий кооператив (код 340);
- Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (код 350).
При цьому форми «житлово-будівельний» і «гаражний» кооперативи супроводжуються приміткою, що державна реєстрація нових юридичних осіб з такими організаційно-правовими формами не передбачена.
Спочатку Класифікатор, затверджений у 2004 році, не містив у переліку організаційно-правових форм житлово-будівельні кооперативи, що повністю кореспондувалося з нормами Закону України «Про кооперацію», прийнятого в 2003 році. Але на момент набрання чинності закону та протягом наступних кілька років було чимало зареєстрованих юридичних осіб з організаційно-правовою формою «житлово-будівельний кооператив», і закрити на це очі було неможливо.
У зв'язку з цим в 2009 році в Класифікатор були внесені зміни, форма «житлово-будівельний кооператив» була додана окремим рядком з приміткою, що нові юридичні особи у формі ЖБК реєструватися не можуть.
Виникає питання: а що ж являють собою ЖБК, зареєстровані або перереєстровані після змін у Класифікаторі?
Відповідь знайдемо у статті 6 Закону «Про кооперацію». Так, відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Аналогічні положення містить і Класифікатор. Виробничі, обслуговуючі та споживчі кооперативи є актуальними організаційно-правовими формами. І навпаки, житлово-будівельні, гаражні та т.п. кооперативи як організаційно-правові форми не реєструються. Це означає, що один і той же кооператив може бути, наприклад, обслуговуючим за типом (організаційно-правовій формі) і житлово-будівельним за напрямом діяльності.
Зміст пп. 133.4.6. п. 133.4. ст. 133 ПК України говорить на користь того, що в ньому перераховані кооперативи саме з точки зору напряму їх діяльності (житлово-будівельні, дачні, гаражні, садові і т.п.), а не організаційно-правової форми, оскільки такі організаційно-правові форми Класифікатором не передбачені.
Відповідно до вимог щодо написання найменування юридичної особи, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2012 N 368/5, найменування юридичної особи повинно містити інформацію про її організаційно-правовій формі (крім органів державної влади тощо) та назву. Назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію щодо мети діяльності, виду, способу утворення, а також інші відомості, залежно від тієї чи іншої організаційно-правової форми.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 23.02.2007 р N 1352 роз'яснив, що при створенні кооперативу, в першу чергу, важливо визначити його тип. Якщо кооператив проводитиме господарську діяльність з метою отримання прибутку - він буде відноситись до типу виробничого кооперативу, а якщо кооператив буде надавати послуги своїм членам, не переслідуючи мети отримання прибутку - він буде відноситись до типу обслуговуючий або споживчий. Після цього кооператив визначається з напрямом діяльності (житловий, житлово-будівельний, садово-городній, гаражний, торгово-закупівельний, транспортний, освітній, туристичний, медичний і т.п.). У зв'язку з цим Держкомпідприємництва України дійшов висновку, що житлово-будівельний кооператив можна віднести до типу обслуговуючий кооператив. У прикладному аспекті це означає, що повне найменування кооперативу повинно включати організаційно-правову форму (наприклад, обслуговуючий кооператив), власна назва (наприклад, «Висотник»), а також може містити вказівку на напрямок діяльності (у нашому випадку – житлово-будівельний кооператив). Отримуємо повне найменування: Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Висотник».
Таким чином висновки про те, що ПК України допускає присвоєння статусу неприбуткової організації виключно ЖБК з організаційно-правовою формою «житлово-будівельний кооператив», - абсолютно безпідставні. По-перше, кооперативи з такою організаційно-правовою формою на момент внесення змін до ПК не реєструються. По-друге, відповідно до чинного на сьогоднішній день законодавства «житлово-будівельний кооператив» - не організаційно-правова форма, а вказівка ​​на напрям діяльності кооперативу.
 
За матеріалами адвокатської компанії «СЕАРТ»
 
Назад к содержимому | Назад к главному меню